Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Tuže Brana zbog otetog placa u centru Budve * Odluku je donio Milo * Pejović bi da kupi Boksite * Vlada da ne šikanira protivnike NATO-a * Carstvo boja i dezena * Palmi je Dubai u Evropi * Nagrađena Rajmonda Tuna
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-04-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dragan Ivanović, odbornik SNP-a u pg skupštini:
Kuči jesu oprostili, ali nijesu zaboravili poharu Kuča jer je to što nam je napravljeno 1856. godine – genocid.

Vic Dana :)

Leže dva ludaka na trbuhu i pjevaju. Odjednom se jedan od njih okrene i nastavi pjevati.
- E, zašto si se okrenuo?
- Pa, druga strana ploče!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2015-03-31 KOSA MILUTINOVIĆ, NOSILAC SPOMENICE, PREŽIVJELA STRAHOTE DRUGOG SVJETSKOG RATA
Kosa Milutinović iz partizanskih dana Sve rane zarasle, osim raspad SFRJ Proći kroz neprijateljski obruč, to su mogli samo jugoslovenski partizani, kaže učesnica Igmanskog marša
Dan - novi portal
Uče­sni­ca ču­ve­nog Ig­man­skog mar­ša Ko­sa Mi­lu­ti­no­vić, no­si­lac Par­ti­zan­ske spo­me­ni­ce 1941, uče­sni­ca bi­ta­ka na Ne­re­tvi i Su­tje­sci, kraj ra­ta do­če­ka­la je u Tr­stu kao po­ruč­nik.
– Ne tra­žim ja da se o me­ni pi­še. Mo­je je pro­šlo. Bo­li me i vri­je­đa to što ni­ko iz Cr­ne Go­re ne obi­lje­ža­va va­žne da­tu­me. Uvri­je­di­lo me što Cr­no­gor­ci o to­me ni­je­su da­li ni jed­nu je­di­nu ri­ječ, a iz Cr­ne Go­re su uče­stvo­va­la dva ba­ta­ljo­na, Pr­vi lov­ćen­ski i Dru­gi cr­no­gor­ski. Ig­man­ski marš iz 1942. go­di­ne jed­na je od naj­zna­čaj­ni­jih par­ti­zan­skih ope­ra­ci­ja iz­ve­de­nih to­kom NOB-a u Dru­gom svjet­skom ra­tu. Pro­ći kroz ne­pri­ja­telj­ski obruč, to su mo­gli sa­mo ju­go­slo­ven­ski par­ti­za­ni. Oni ko­ji su po­gi­nu­li za­slu­ži­li su da se o nji­ma pi­še. Oni su iz­vo­je­va­li po­bje­du – ka­že Ko­sa Mi­lu­ti­no­vić pri­sje­ća­ju­ći se rat­nih ne­da­ća i te­ških tre­nu­ta­ka.
Naj­te­že se, ka­že, pod­no­sio strah da se ne pad­ne živ u ru­ke ne­pri­ja­te­lju. Na pu­tu za pla­ni­nu Ig­man bi­lo je te­ško i fi­zič­ki.
– Obu­ću su mi ski­da­li ma­ka­za­ma i no­že­vi­ma. Sve je to na me­ni bi­lo pre­mr­zlo, cr­no. Ma­si­ra­li su me. Sa­mo onaj ko pre­ži­vi mo­že zna­ti ka­ko je to. To je tra­ja­lo vi­še od dva sa­ta. Tre­ba­lo je to iz­dr­ža­ti. Nok­ti su mi ot­pa­li. Ne mo­že se sve opi­sa­ti. Bor­ba, glad, žeđ, pro­mr­zli­ne, ar­ti­lje­ri­ja... – pri­ča na­ša sa­go­vor­ni­ca.
Bi­la je, ka­že, pri­sut­na ka­da je Ko­ča Po­po­vić ka­zao Pe­ru Ćet­ko­vi­ću da smje­sti bor­ce po ku­ća­ma. Pla­šio se da bor­ci ne­će pod­ni­je­ti i iz­dr­ža­ti taj usi­lje­ni marš. Ko­li­ko je bi­lo te­ško ilu­stru­je i či­nje­ni­ca da su ko­nji cr­ka­va­li pod oruž­jem, a da su bor­ci sa njih ski­da­li oruž­je i na­sta­vlja­li marš.
Ko­sa se sje­ća i bit­ke na Ne­re­tvi i za­da­ta­ka ko­je je do­bi­ja­la ka­ko bi spa­si­la što vi­še ra­nje­ni­ka.
– Se­dam ki­lo­me­ta­ra od Ne­re­tve kr­va­va se bor­ba vo­di. Pr­sa u pr­sa, štu­ke, bom­be. Do­šao je ko­man­dant bol­ni­ce, Sr­bi­ja­nac, Mi­lan i re­kao mi da je oko 20 ra­nje­ni­ka smje­šte­no u ma­na­sti­ru. Bi­la je to bor­ba za spas ra­nje­ni­ka. Da njih ni­je bi­lo, mi bi­smo sa­svim druk­či­je pro­šli. Ta­da mi je Mi­lan re­kao: ,,Ra­di šta znaš”. Ja sam se zbu­ni­la i sta­la, a on mi je re­kao: ,,Za­da­tak par­ti­je”. Tad na­i­đo­še jed­na se­ljač­ka ko­la i sta­vi­smo ne­ko­li­ko ra­nje­ni­ka na njih. Po­sli­je na­i­đe i ka­mi­on sa teh­ni­kom Vr­hov­nog šta­ba, te­le­fo­ni i ču­da. Tu sam bi­la ma­lo lu­ka­va i bez­o­bra­zna. Ka­žem: ,,Sta­ni­te. Ba­čaj sve do­lje!”, oni me upi­ta­še za­što. U tom tre­nut­ku sam iz­mi­sli­la – ,,Na­re­đe­nje Vr­hov­nog šta­ba”. Ta­ko da sam sve ra­nje­ni­ke do jed­no­ga uto­va­ri­la, a ja osta­la da idem pje­ške – pri­ča ova hra­bra par­ti­zan­ka.
Sje­ća se pri­zo­ra ka­da je sti­gla do pon­ton­skog mo­sta na Ne­re­tvi, gdje su ra­nje­ni­ci pa­da­li sa Ita­li­ja­ni­ma ko­ji su ih no­si­li u ri­je­ku.
– Do­šla sam u gro­zni­ci, tre­sem se, ali de­si se pa je ne­ko imao dvi­je koc­ke še­će­ra i na­pra­vi­li su mi šer­bet. U tom tre­nut­ku na­stu­pi­le su ita­li­jan­ske for­ma­ci­je od Mo­sta­ra. Mo­ra­lo se od­stu­pa­ti. Baš ta­da do­ži­vje­la sam naj­stra­vič­ni­je pri­zo­re u ži­vo­tu. Ra­nje­ni­ci su bi­li po ku­ća­ma, a bom­be su po­ga­đa­le sve ži­vo. Gle­da­la sam ka­da cri­je­va vi­se na dr­ve­ću. To će me pro­go­ni­ti dok sam ži­va – pri­ča Ko­sa.
Do­če­ka­la se slo­bo­da i po­bje­da, ali mno­gi su iz­gu­bi­li sve, ni­je­su ima­li gdje ni ko­me da se vra­te, pri­sje­ća se Ko­sa.
Na pi­ta­nje da li su par­ti­zan­ke ima­le po­vla­šćen po­lo­žaj po­red to­li­ko mu­ška­ra­ca, Ko­sa od­go­va­ra da ni­je bi­lo la­ko.
– Nas je bi­lo ma­lo že­na. Mno­go ma­nje od mu­ška­ra­ca. Me­đu­tim, Sr­bi­jan­ci i nji­ho­vi ko­man­dan­ti bi­li su mno­go to­le­rant­ni­ji pre­ma na­ma od Cr­no­go­ra­ca. Cr­no­gor­ci­ma je sme­ta­lo da im že­na ko­man­du­je. Iz­dvo­ji­la bih na­šeg ko­man­dan­ta Pe­ra Ćet­ko­vi­ća, ko­ji je bio maj­ka ne sa­mo za že­ne ne­go i za mu­škar­ce. On je bio ka­pe­tan pr­ve kla­se za vri­je­me sta­re Ju­go­sla­vi­je. Po­gi­nuo je kod Ne­ve­si­nja. Na­i­šao je avi­on i ra­fal ga je po­ko­sio. Jed­nog ta­kvog čo­vje­ka, hu­ma­ni­stu, he­ro­ja, bor­ca. On i Ko­ča Po­po­vić su mi bi­li le­gen­de i bi­će dok sam ži­va – ka­že ba­ka Ko­sa.
Ipak, pri­lič­no je ogor­če­na od­no­snom dru­štva pre­ma lju­di­ma ko­ji su iz­vo­je­va­li po­bje­du u Dru­gom svjet­skom ra­tu.
– Sa­da je la­ko pi­sa­ti jer ne­ma onih ko­ji su iz­vo­je­va­li re­vo­lu­ci­ju. Ovo je po­ni­že­nje ka­ko se tre­ti­ra­ju po­je­di­ni lju­di i do­ga­đa­ji. Sreć­ni su oni ko­ji ni­je­su do­ži­vje­li ovo. Od sve­ga mi je naj­te­že pao ras­pad SFRJ – pri­ča Ko­sa Mi­lu­ti­no­vić, no­si­lac Par­ti­zan­se­ke spo­me­ni­ce i ži­vi svje­dok bur­nih i te­ških vre­me­na.A. ĆU­KO­VIĆ


Pre­ko mo­ra u ten­ku

Par­ti­zan­ka Ko­sa bi­la je dva­put ra­nja­va­na to­kom ra­ta. Bi­la je i na li­je­če­nju u Ita­li­ji. Ta­mo je pre­ba­če­na avi­o­nom, a vra­ti­la se bro­dom. Sje­ća se i tog za­ni­mlji­vog pu­to­va­nja.
– Za ne­ko­li­ka da­na mi pu­tu­je­mo za Vis bro­dom sa ten­ko­vi­ma. Uba­ci­će­mo te u tenk, ali dok ne iza­đe­mo na pu­či­nu da se ne ču­ješ ži­va, na­re­đe­no joj je. „Ama ne­ću ako tre­ba ni na pu­či­nu kad iza­đem”, od­go­vo­ri­la sam. Ta­ko je i bi­lo. Mo­že­te mi­sli­ti ka­ko je me­ni bi­lo ko­ja pr­vi put bo­ra­vi na bro­du. Do­bi­la sam mor­sku bo­lest. Se­dam da­na sam bo­lo­va­la od nje na Vi­su – na­vo­di Ko­sa.


Kad Ti­to na­ga­zi

– Ti­ta sam če­sto gle­da­la. Ti­to je u to­ku ra­ta bio Ti­to. Ono što je po­sli­je ra­ta bi­lo, to je dru­ga stvar. U ra­tu ni­je­sam gle­da­la ni Jan­ka ni Mar­ka, ne­go Ti­ta. Jed­nom pri­li­kom ne­ko me na­ga­zio. A ja sam po­vi­ka­la ,,Dru­že, na­ga­zi me Bo­ga ti tvo­ga!” – Dru­ga­ri­ce opro­sti mi! A, to je bio Ti­to. Sva­šta čo­vjek do­ži­vi – pri­ča ba­ka Ko­sa.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"